Nesouhlas s demolicí fary a mostů Dolních Slověnicích
Dolní a Horní Slověnice v okrese České Budějovice jsou malebnou jihočeskou vesnicí, která má zajímavou urbanistickou strukturu a její zástavba je dosud tvořena početným a komplexním souborem tradiční lidové architektury. Pro tyto kvality byla mj. zařazena do encyklopedického výběru českých vesnic od Jana Pešty. Působivost místa umocňuje krajinný ráz, a to poloha na okraji třeboňské rybniční soustavy při výběžku jednoho z největších českých rybníků – Dvořiště, jehož založení sahá již do středověku. Za pozornost stála mj. i malíři, básníku a spisovateli Ladislavu Stehlíkovi v jeho životním díle, Zemi zamyšlené.
V současné době je cenný charakter tohoto místa ohrožen razantním stavebním záměrem Jihočeského kraje a města Lišov, kterému mají padnout za oběť historické objekty spoluutvářející samotné jádro Dolních Slověnic. Má být zdemolován areál klasicistní fary z roku 1795, umístěný v mimořádně exponované poloze při zatáčce naproti gotickému kostelu sv. Mikuláše a Linharta a zlikvidováno má být unikátní, přibližně 120 m dlouhé, přemostění výběžku rybníka Dvořiště, tvořené sypaným valem s klenutými mosty z poloviny 19. století, doplněné dvouřadou lipovou alejí. Za cca 45 milionů korun mají být nahrazeny parkovištěm s betonovou zámkovou dlažbou a novými moderními mosty, v normovém šířkovém uspořádání, které naprosto nerespektují jejich původní vzhled.
Lze konstatovat, že navrhované řešení naprosto nerespektuje výrazné hodnoty kulturního dědictví a přírodního prostředí. Záměr byl od počátku připravován v rozporu se zákonem o státní památkové péči; není v souladu s mezinárodní Úmluvou o ochraně architektonického dědictví Evropy, ale ani se zákonem stavebním a zákonem o ochraně přírody a krajiny (s ohledem na ochranu krajinného rázu). Kromě toho porušuje vlastní územní plán města Lišov, kde je kladen důraz na zachování historického prostředí a mostů, které mají být jako technické památky chráněny před poškozením. Zmíněné objekty jsou navíc i ohledně statiky ve vyhovujícím stavu.
Razantní zásah do malebného a hodnotného zákoutí jižních Čech, pohříchu nedoceněného částí místních obyvatel, včetně vedení města Lišov, vzbudil zaslouženou pozornost v médiích, ale také u některých spolků (k nimž se připojila i Calla) a řady odborníků na architekturu, urbanismus, památkovou péči, historii a ochranu přírody a krajiny, z nichž mnozí ve svých vyjádřeních poukazují na nepřípustnost realizace tohoto záměru a na potřebu nalezení vhodného řešení při respektu k hodnotám prostředí.
Více informací o problému lze nalézt na internetových stránkách Dědictví Lišovska, které se problému věnují: https://www.dedictvilisovska.cz/. Zde lze kromě novinových článků, stanovisek spolků a argumentů odborníků nalézt i petici, jejímž podpořením můžete vyjádřit nesouhlas s devastací jádra Dolních Slověnic a snad tak i přispět k jeho záchraně. Za případnou podporu a předání informací o tomto problému lidem ve Vašem okolí, jimž by osud Slověnic nemusel být lhostejný, Vám předem děkuji.
Jan Eliška